Přemýšlel jsem jestli původně tento článek nerozdělit na dva články, ale ne. Den taky nejde rozdělit. Rozdělím článek na dvě části.

V sobotu 4.1.2020 přišel ten den pro všechny hokejové fanoušky nejen Sparty, ale i Litvínova. Konalo se totiž dlouho očekávaný zápas v Drážďanech pod širým nebem. Ale ta sobota nebyla jen o hokeji. Drážďany jsou proslulé i svými obchodními centry, samozřejmě ne jen ty. My jsme se vypravili do Drážďan už několik dnů předem. Hlavně zmapovat terén, tam jsme klasicky zavítali do Čechům oblíbeného Primarku. Obchody Primark znám ze Skotska, takže člověk věděl kam jde. Zmapovali jsme si, kde bychom mohli zaparkovat. Bylo to takový dopolední výlet do známého německého města.

V sobotu, v den zápasu jsme vyrazili hnedka dopoledne. Nejen kvůli včasnému a jistému zaparkování, ale i kvůli tomu, aby si člověk toho hodně prošel. Však hokejovým zápas Sparty s Litvínovem byl naplánován až na večer. Moře času! A tady bych tento článek rozdělil na ty dvě části.

Drážďany a nákupy

Jak jsem už předeslal, Drážďany jsou proslulé i díky skvělým možnostem k nákupům. Z Mělníka odkud pocházím je to do nákupního domu Centrum Galerie tak hodinka a dvacet minut. Což není nijak závratně dlouho. Parkování je vesměs v nákupních centrech zpoplatněno. Tady, v Centru Galerie hodina stojí 1,5 €, ale maximální sazba, kterou můžete zaplatit za celý den je 7,5 €. Což si myslím, že je přijatelné.

Hnedka po příjezdu už jsem dopředu věděl, že se budu nejdříve chtít podívat do jiného nákupního centra. Ten nese jméno Kaufpark. Jak už to zní povědomě, velkou měrou je právě obchodní centrum obsazen obchodem Kaufland. Tak jsem si chtěl mrknout. Jede tam přímo i tramvaj č.9 do stanice Prohlis. Tramvajová zastávka se nachází zhruba 5 minut od Centra Galerie, takže dostupnost skvělá.

Ještě nejsem v Drážďanech moc zběhlý a už vůbec ne v jejich MHDčku, ale člověk se učí. Jízdenka do stanice Prohlis stojí 2,4 €. Jízdenku zakoupíte v automatu přímo na zastávce. Můžete zaplatit i kartou. Jedna se o dotykovou obrazovku a můžete si průvodce zvolit i v českém jazyce. Za to velké plus. Hlavně si pak jízdenku nezapomenout označit přímo v tramvaji. “Devítkou” to trvá lehce přes dvacet minut, stanice Prohlis je konečnou zastávkou této tramvaje. Samotný Kaufpark se nachází hnedka v blízkosti tramvají, maximálně pět minut od ní.

Nákupní centrum Kaufpark je docela útulné, nepůsobí přeplácaně, co se týče obchodů. Možná je nejdříve namístě podotknout jedna věc, která se týká záchodů. Ve většině nákupních centrech se záchody platí a obvykle se jedná o částku 0,5 €. Takže to není jako u nás v Česku, kde jsou toalety dostupné pro každého zdarma. Svým způsobem to chápu, aspoň jim tam nechodí různá individua 🙂 . Ale zpět ke Kaufaparku, respektivě Kauflandu.

Když vejdete do takhle velkého Kauflandu, tak vám asi spadne čelist. Určitě jsem do téhle doby nechápal, proč tak nákupy “Čecháčků” v Německu jsou oblíbené. Už vím proč! Tenhle německý Kaufland je tak 2x až 3x větší než náš v na Mělníku. Snažil jsem se ho projít poctivě, ale trochu zrychleně. Neboť jsem měl na Kaufpark jen vymezený čas. Do tohodle Kauflandu by mě bavilo chodit nakupovat. Protože v něm seženete skutečně vše. Potkáte tam i pár krajanů, kteří tam pravděpodobně pravidelně jezdí nakupovat. Psát všechno, co tam stojí nakoupit se tu nevyplatí. Protože bychom tu byli na dlouho. Ale je tu pár výjimek, které si zaslouží zmínit. A sice produkty pro miminka a děti. Nikdy jsem se o to ani nijak nezajímal, až doteď. Člověk tam třeba výrazně ušetří na přesnídávkách značky Hipp.

Ta cena oproti české ceně může být klidně poloviční, což se hodně vyplatí. Vyblejsknul jsem pár regálů pro náhled.

Další co mne zaujalo je velký sortiment mražené pizzy. Čtyři uličky s různými druhy bych u nás hledal asi těžko. Jinak si myslím, že u většiny produktů jsou ceny obdobné, možná zrovna něco i levnější. Chce si to hodně oťukat, jedna návštěva nestačí.

Po Kauflandu jsem zašel do maloobchodního řetězce Muller. Naleznete tam nejen drogistický sortiment, ale i hračky a další domácí potřeby. Je to docela velké, takže ve spojení s návštěvou Kauflandu obsáhnete ke koupi asi všechno. Čas se krátí, je na čase vydat se tramvají zpět.

Vystoupím tam, kde jsem před několika hodinami nastupoval. Nákupní centrum Galerie si nechávám jako mezi posledními, teď chci pořádně probádat pětipatrové obchodní centrum Karstadt. Hned jak tam vejdete, tak si řeknete, že to vypadá jako v Kotvě v Praze. Tedy aspoň já. Jednotlivá podlaží zahrnují suterén. Ve vyšších patrech naleznete vše od kosmetiky až po oblečení a v neposlední řadě úplně nahoře restauraci. Ta má i vyhlídku, ale ta byla v té zimě pochopitelně uzavřená. Já jsem strávil asi nejvíc času ve třetím patře, kde se nacházelo vesměs oddělení domácích potřeb. To byl pro mne hotový ráj. Já miluju kuchyňské doplňky a vše s tím spojené 🙂

Ovšem čas tlačí, teď už jen zbývá ještě prolézt pár obchůdků v nákupním centru Galerie. Sobota odpoledne = masakr lidí.

Obzvláště Čechů, kteří dorazili na již zmiňované hokejové open air. Poslední dostupný čas před odchodem na stadion byl věnován Primarku.

Nedokážu si představit českou verzi Primarku, která by se měla otevírat někde na Václavském náměstí. Jestli budou mít stejné ceny jako v Německu, tak jim přeci jen ubyde spousta zákazníků 🙂 Všechno honem dát do auta. Parkujeme v podzemkách tohoto nákupáku. A hurá na směr na stadion!

Hokejové Open Air 2020 (HC Verva Litvínov – HC Sparta Praha)

Cesta z nákupního centra na stadion Rudolfa Harbiga je nějakých 15 minut pešky. Naštěstí už neprší, celé odpoledne jen propršelo. To pro hokejové utkání pod širým nebem není ideální. Člověk projde bezpečnostní kontrolou raz dva, teď jen mezi davy najít správný sektor na sezení. Je to vlastně fotbalový stadion, kde hraje fotbalový tým Dynamo Drážďany a uprostřed byla pro tuto akci udělána ledová plocha.

O předzápasové zahřátí se staralo DJ duo Stereoact, které bylo na plošině ve výšce. Já jsem zrovna akorát dorazil, když hráli německou verzi Zvonky štěstí “Fang das Licht” od Karla Gotta. Což byl sám o sobě zážitek.

Samotná zahajovací show byla na můj vkus nudná. Jakoby člověk čekal na nějaké “bum”, které by tu show rozjelo. A ono ne 🙂 Možná ta laser show nepůsobila v otevřeném stadionu tak, jako by působila v uzavřené hale.

Lidí bylo požehnaně, hlavně i díky německým fanouškům. Ti zůstali ještě po svém odpoledním zápase na náš extraligový. Takže si troufnu říct, že byla plná hala o první třetinu. Ono to ale možná tak nevypadalo z pohledu kamer v televizi. Ty byli namířené zrovna na VIP sektor, kdy lidi byli spíše v útrobách stadionu a dopřávali si své VIP pomocí jídla. Nebudu hodnotit samotnou hru, nejsem žádný expert, který se v tom vyzná. Ale s každou přestávkou mezi třetinami bylo čím dál méně lidí. Proto možná pořadatelé zveřejnili počet sledujících na stadionu hned v první třetině. Věděli, že německé fanoušky už moc dlouho neudrží. Ale i tak jim patří velké dík. Bez nich by to nebylo ono. Na finální třetinu už převažovalo množství českých fanoušků. Naštěstí už nepršelo a tak se vše vydařilo.

Byla to hodně zajímavá zkušenost pro český hokej. Vždyť vůbec poprvé v české extralize se hrálo mimo naše hranice. Takže super! Hlavně, že nebylo dvacet pod nulou :). Na samotném konci následoval ohňostroj, který tak zakončil povedený den.

Kdybych mohl, tak zhodnotím celý sobotní den více než 100%. Člověk našlapal sice více jak 22 kilometrů, ale vše jsem nestihl. Na Drážďany se chci v budoucím čase zaměřit podstatně více 🙂 Tak někdy příště.

(zdroj foto náhledové pozice: Facebook)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno